25/2021

Z obsahu - vybrali jsme pro vás

Rozhovor: Bohumil Klepl se narodil 31. března 1958 v Moskvě jako syn arménské matky a českého otce. Vystudoval herectví na DAMU. Nejprve působil výhradně jako divadelní herec a také loutkoherec. Po začátcích v divadle v Chebu hrál v divadle v Kolíně, účinkoval v divadelním spolku Kašpar a dalších divadlech. Do všeobecného povědomí se dostal až díky režisérovi Karlu Smyczkovi, který ho obsadil v úspěšném českém televizním seriálu To jsem z toho jelen. Výborně ztvárnil roli pojišťováka ve filmu Pupendo (2003). Mezi jeho nejznámější filmové role patří Účastníci zájezdu (2006), kde si zahrál tatínka Anny Polívkové. Účinkoval v několika televizních seriálech - Velmi křehké vztahy, Letiště, Rodinná pouta, Ulice, Dobrá čtvrť. V současné době hraje v divadle Studio DVA v několika představeních. Je rozvedený, má syna Tomáše (37) a dceru Kláru (29).

Cestování: Peru je země kontrastů. Její historie a kultura je nesmírně bohatá. Navíc Peru je hrdě držitelem několika NEJ. Největší písečné duny na světě, nejvýše položené jezero, největší město, kam nevede silnice, nejhlubší kaňon na světě. A nevyřešených záhad zde také najdeme několik.

Portrét: Kastelánka Zuzana Míková - Český Šternberk je snad naším jediným hradem, kde dosud bydlí člen zakladatelského rodu. Jména paradoxně svádějí na scestí: hrad Český Šternberk, hrabě Sternberg - a přece český šlechtický rod. Hrad založil v roce 1241 praprapředek současných Sternbergů, Zdeslav z Divišova, který jako první začal používat přízvisko ze Sternberga, protože již jeho předci měli ve znaku hvězdu, tedy v tehdy módní němčině "Stern", hrad založený na kopci - Berg. Od té doby Sternbergové hrad vlastnili téměř nepřetržitě a jejich rodina patří mezi nejstarší dosud žijící české rody.