21/2021

Z obsahu - vybrali jsme pro vás

Rozhovor: Sopranistka Karolína Cingrošová Žmolíková stojí na prahu své pěvecké kariéry, přesto má za sebou řadu úspěšných projektů, vystoupení na prestižních scénách a spolupráce s významnými hudebními tělesy. Jako každý umělec má za sebou i rok nucené přestávky, během níž však nezahálela a připravuje se na dobu, kdy zase bude moci potěšit diváky svým zpěvem. Už v červnu se s ní můžete setkat ve Dvořákově síni Rudolfina společně s Pražským komorním orchestrem, kde se chystá na roli Zerliny v Donu Giovannim pod taktovkou italského dirigenta Waltera Attanasiho. Rovněž se těší na již čtvrtý ročník festivalu Hudba z ráje, jenž letos zahrnuje devět koncertů a jednu besedu a který Karolína jako každoročně spolupořádá se svým otcem, populárním rozhlasovým a televizním moderátorem a redaktorem Václavem Žmolíkem.

Cestování: Vratislav očima Ondřeje Kepky. Když navštívíte Vratislav, Wrocław nebo Breslau, pořád zůstanete ve stejném městě - a přitom poznáte tři různá místa, o které jsme se historicky dělili s Polskem i s Německem

Portrét: Martina Drijverová - narodila se 10. 7. 1951 v Praze. Tři roky studovala dějiny umění na pařížské Sorbonně a pak produkci na FAMU. Učila francouzštinu, překládala a tlumočila. V 80. letech několik let pracovala v dětské redakci Českého rozhlasu. Publikovala v dětských časopisech - ABC, Mateřídouška, Sedmička, Sluníčko... Je autorkou řady televizních pořadů, rozhlasových her, seriálů či divadelních her. Napsala 104 knížek pro děti a mládež - Domov pro Marťany, To první a to druhé dítě, Ježíš a jeho příběh, Kdo to je, co to je, jakpak se to jmenuje?, České dějiny očima Psa 1, 2, Dětská ilustrovaná bible, Lásky českých hudebníků, Lásky českých malířů, Lásky českých spisovatelů, Lví kouzlo, Moje první zahrádka, Pověsti o hradech, Pověsti o zámcích... Její literární tvorba jí vynesla několik ocenění - Cena nakladatelství Albatros (Kryštof a Karel), Cena knihovníků, Cena učitelů za přínos k rozvoji čtenářství nebo Zlatou stuhu (Domov pro Marťany a Sisa Kyselá a ušmudlaný rytíř). Jejím manželem je televizní scenárista a dramaturg Jan Otčenášek (1947), píšící pod pseudonymem Petr Zikmund, jehož otcem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979), syn Vojtěch Otčenášek (1982) je výtvarník a ilustroval několik matčiných knih a sám napsal několik publikací.