český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Pětatřicátá uzlařská regata

Moravská Ostrava se stala v sobotu 20. ledna dějištěm 35. ročníku neoficiálního mistrovství ČR ve vázání uzlů, takzvané uzlařské regaty.

Ředitelem a hlavní duší závodu byl již popáté v řadě Jakub Glas. K organizaci turnaje se dostal jako pravidelný účastník minulých ročníků a zároveň jako vedoucí turistického oddílu. „K pořádání regaty jsem přišel skoro jako slepý k houslím, respektive přebral jsem žezlo po Petru Holušovi – zakladateli našeho turistického oddílu, který byl v minulosti po mnoho let také mým vedoucím,“ říká Jakub Glas, organizátor neoficiálního mistrovství ČR ve vázání uzlů. Na dotaz, pro koho je turnaj určený, odpovídá: „Primárně je uzlařská regata určena pro oddíly z ATOMu (Asociace turistických oddílů mládeže), Skautu, Junáka a Ligy lesní moudrosti, tedy pro organizace, kde se aktivně pracuje s dětmi.“

Většina zúčastněných však bývají „tomíci“, jak si členové turistických oddílů přezdívají. Soutěž je otevřená pro každého, kdo umí šest základních uzlů a má chuť změřit své síly s ostatními. Pokud vás zajímá, jak rychle se dá uvázání šesti uzlů zvládnout, věřte, že je to za méně než čtvrt minuty! Aktuální platný rekord je z roku 2001 a má hodnotu 12,3 sekundy. Jeho držitelem je Jiří Vilhelm ml. z Orlové. Regaty se v minulosti účastnil dvouletý i pětašedesátiletá.

 

Největší konkurencí jsou mobily

Na otázku, jaký je o akci zájem, Jakub Glas odpovídá: „Kvůli snadné dostupnosti internetu a rozmachu mobilních technologií nám v posledních letech závodníci spíše ubývají, což kopíruje i trend úbytku dětí v mládežnických organizacích napříč celou republikou. V minulých ročnících se počet závodníků držel u hranice dvou set lidí. Letos se jich zúčastnilo sto devadesát osm.“ Sám chodí na uzlařskou regatu od svých mládežnických let: „Když jsem běhával jako dorostenec, byla tato akce rozdělena na dvě části, pro kluky a pro holky, protože se nás účastnilo i čtyři sta padesát z celého kraje. To je dnes bohužel minulostí. Díky tradici, kterou regata má, se z ní nicméně stala společenská akce, kde se schází oddíloví vedoucí, bývalí členové oddílů a kamarádi. I s nimi se nás na turnaji každoročně potkává kolem tří set.“

 

Uzly jako praktičtí pomocníci doma i venku

Vázat správně a rychle uzly není dovedností, která se cení pouze mezi skauty a členy turistických oddílů. Řadu praktických využití mají i v běžném životě. „Například lodní uzel se používá k úvazu lodí v přístavech a běžně si s ním můžeme přivázat třeba psa k plotu nebo houpací síť ke stromu. Ambulantní uzel, jak už jeho název napovídá, se používá ve zdravotnictví, protože oproti klasickému je plochý a netlačí tolik pacienta. Navíc se jednoduše rozvazuje,“ říká Jakub Glas a pokračuje ve výčtu praktického použití uzlů: „Škotový uzel vzešel z loďařství, kde se jím vázaly škotové plachty na plachetnice. Jeho hlavní výhodou je, že se jím k sobě dají svázat dvě lana o různých průměrech.“ Zkracovačka, jak už jméno naznačuje, slouží ke zkrácení jakéhokoli lana či provázku. Rybářská smyčka se zase nejčastěji používá ke svázání přetrženého vlasce. Posledním uzlem je dračí smyčka. „Ta se kdysi používala k pohybu na horách, jako úvaz na lano. V dnešní době už je ale tento uzel překonaný a nahradily ho pohodlnější lezecké a pracovní úvazy,“ dodává Jakub Glas.

Pravidla uzlařské regaty

Po odstartování musí závodník doběhnout ke kůlu, kde má již připravené provazy, tzv. vázačky či uzlovačky, pomocí nichž musí správně a co nejrychleji uvázat těchto šest uzlů: lodní, ambulantní, škotový, rybářský, zkracovací uzel a dračí smyčku. Podle pravidel soutěžící začíná lodní smyčkou na kůlu a končí dračí smyčkou kolem svého pasu. V okamžiku, kdy má závodník uzly hotové, zastavuje tlačítkem časomíru, která je schopná změřit výsledek s přesností na tisíciny vteřiny. Soutěží se podle věku v několika kategoriích, vždy zvlášť dívky a zvlášť chlapci. Nejlepších osm závodníků z každé kategorie se po dvou soutěžních rozbězích utkává o prvenství ve finálovém rozběhu. Na konci se běží tzv. Superfinále, kde vítězové všech soutěžních kategorií (jsou i kategorie nesoutěžní pro veterány, nebo maminky/rodiče s dětmi) zápolí o titul absolutního vítěze a zároveň o to, komu bude v následujícím roce patřit putovní regata.

 

Výsledky „Superfinále“

Pořadí

Jméno

Oddíl

Čas

1

Markant Jáchym

Průzkumník

20,29

2

Svoboda Jiří

BVÚ

20,73

3

Gavelčík Matěj

Hogan

22,01

4

Kazíková Alena

Práčata Orlová

24,25

5

Formanová Aneta

Paprsek

25,82

6

Začalová Tereza

BVÚ

27,31

7

Košař Michal

Bobři

29,89

8

Ticháčková Monika

KADAO

DISK

Autorka: mv, Foto: Jiří Čompa

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test