český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Očista organismu pro začátečníky

V zimním období jíme méně ovoce a zeleniny a netrávíme tolik času na čerstvém vzduchu. Chybí nám sluneční svit a s tím související vitamín D3. Snad právě proto trpíme s příchodem jara únavou a hledáme způsoby, jak obnovit ztracenou energii. Řešením může být očista organismu. Člověk je svou podstatou zásaditá bytost, jeho krev má hodnotu pH 7,35–7,45. Pro zachování života je nutné tuto hodnotu udržet. Tělo se nadbytečné kyseliny snaží vyloučit a neutralizovat. Vedlejší efektem je vytváření usazenin.

 

Jak zabránit překyselení organismu?

Ideální je dodržovat takovou životosprávu, při které nemáme pocit, že si musíme mnohé odepírat a která současně zajistí trvalé zdraví a dostatek energie. Naše tělo se pak čistí průběžně. Podle výživové poradkyně Lucie Němečkové je to často jednodušší, než se na první pohled zdá. „Nemusíme se vzdávat toho, co máme rádi, jen to jíst například v jinou denní dobu nebo jiném množství. Každý potřebuje něco jiného. Obecná doporučení, diety nebo moderní výživové směry jsou mnohdy zavádějící. Důležité je nezapomínat na dostatek ovoce, zeleniny a kvalitní tuky (máslo, za studena lisované oleje, v menší míře i sádlo).“

Pitím dostatečného množství čisté vody pomáháme tělu vylučovat kyseliny a soli. Organismu prospívá všeobecně střídmější konzumace kyselinotvorných potravin, jako je: maso, sladkosti, mléčné výrobky a bílá pšeničná mouka. Konzumací čistících čajů a zeleninových šťáv umožníme tělu neutralizovat uvolněné kyseliny a rozpouštět škodlivé usazeniny.

 

Co se děje při detoxikaci v těle?

Jestliže se jídelníček nedaří dlouhodobě udržet nebo se necítíme dobře, můžeme si naordinovat očistu. Při detoxikaci se v těle uvolňují usazené škodliviny a vylučují se přes játra a ledviny. Pokud jsou tyto orgány přetížené, můžeme pociťovat bolesti hlavy. Uvolňování usazenin vede totiž opět k překyselení. Dobrým řešením jsou v tomto případě zelené potraviny Chlorella a mladý ječmen, které jsou zásadotvorné a překyselení zabraňují. Půsty se zelenými potravinami jsou proto mnohem příjemnější, a to i díky tomu, že chlorella zasytí.

 

Co je chlorella a mladý ječmen?

Chlorella je sladkovodní řasa, která obsahuje velké množství živin a zároveň umí tělo efektivně čistit. Lucie Němečková neskrývá své nadšení: „Chlorella dělá to, co by měla dělat skutečná potravina, jako například ovesné vločky. Ty tělo vyživí, vyčistí a zároveň zasytí. Dnes jíme však mnoho zpracovaných potravin, ve kterých skutečná výživa chybí. Jedna z cest je hledat tzv. potraviny vyšší úrovně (superpotraviny), u kterých víme, že obsahují velké množství živin. Ve chvíli, kdy má organismus vše, co potřebuje, spustí samoléčebné procesy a funguje, jak má.“

Mladý ječmen je jemně usušená šťáva z velmi výživných mladých lístků. Dodává tělu také velké množství živin a enzymů a jemně jej pročišťuje. Lucie Němečková doporučuje ověřit si vždy jeho kvalitu a zpracování: „Neméně důležité je jeho přesné dávkování podle aktuálního zdravotního stavu či medikace. Ideální je obrátit se na poradce, který se na zelené potraviny zaměřuje.“ Chlorella a mladý ječmen patří do skupiny zelených potravin, se kterými se začalo na vědecké úrovni pracovat v polovině 20. století. Jde o neprozkoumanější potraviny vůbec.

 

Jak začít?

Lucie Němečková začátečníkům radí zařadit jedenkrát za měsíc odlehčený den na zeleninových šťávách a bylinných čajích doplněných menším množstvím ovoce. Další možností je udělat si jeden den v týdnu bezlepkový, bezmasý nebo bez mléčných výrobků. Tímto způsobem získáme představu o tom, kolik čeho jíme. Právě lepku, mléčných výrobků a masa jíme velmi mnoho. Například pro udržení zdravé střevní flóry stačí dva jogurty týdně. Skvělou detoxikací jsou také sauna nebo lymfatické masáže.

Kromě dětí a těhotných či kojící žen je detoxikace organismu vhodná pro každého. Podle Lucie Němečkové se jí nemusíme bát ani ve starším věku: „Detoxikací může být už odlehčení jídelníčku třeba po svátcích nebo oslavě, kdy se cítíme přeplnění. Stačí vynechat jedno, dvě jídla a zařadit bylinné čaje či ovocné šťávy. Během jedno až dvoudenní kúry je třeba se vyhýbat rychlému občerstvení, polotovarům, alkoholu, cigaretám a dopřát si pohyb na čistém vzduchu. Důležité je nezapomínat na ovoce a zeleninu a dostatečné množství čisté vody nebo vody s čerstvou citronovou šťávou, která tělo také velmi dobře čistí.“

 

Recept na odlehčené jídlo: Mrkvový salát s konopným semínkem
5 mrkví
1 větší jablečná přesnídávka bez přidaného cukru
1 lžíce loupaného konopného semínka nebo chia semínka

Mrkev nastrouháme najemno, vmícháme přesnídávku a semínka.

Tip: Semínka nám dodají kvalitní tuky, bílkoviny a spoustu dalších látek.

 

Autorka: Kateřina Vickers, Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test