český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Sté narozeniny československého unikátu

Historie naší známkové tvorby se začala psát 18. prosince 1918, kdy vyšla první československá známka, slavné Muchovy Hradčany. Ve stejný den bylo také založeno Poštovní muzeum. V rámci oslav stých narozenin byla v pražské pobočce připravena výstava 100 let – 534 autorů, která se zabývá výtvarnými návrhy poštovních známek od počátků do dnešních dnů.

 

Veřejnosti se představují přijaté a nepřijaté návrhy poštovních známek, které doposud nikdy nebyly prezentovány. Při přípravě dospěli kurátoři, Martin Říha a Adéla Hončová, k neuvěřitelnému číslu 534. Tolik autorů se pokusilo obohatit svým návrhem českou známkovou tvorbu. Protože jde o číslo opravdu vysoké, nebylo v silách instituce ukázat všechny. A tak dostali prostor především tradiční tvůrci, ale neopomněli se ani zvučná jména osobností, které si se známkovou tvorbou obvykle nespojujeme, jako jsou Josef Váchal nebo Kamil Lhoták.

 

Známky nám závidí celý svět

Výstavou nás provedl ředitel muzea Jiří Střecha. Je to muž na svém místě. Původem vystudovaný historik-muzejník do čela této významné instituce nastoupil před dvěma lety. Jak sám říká: „Měnit jsem zásadně nemusel nic. Moji kolegové jsou profesionálové a já se jen snažím dodat jim pocit důvěry v jejich práci.“ A nejen na současné expozici je to vidět. Svou vernisáž si odbyla ve čtvrtek 15. listopadu. Dernisáž se plánuje až na 20. března 2019.

Začali jsme v přízemí u pokladen a chronologicky jsme se seznámili s historií známkové tvorby od počátků do současnosti. V první vitríně jsou k vidění různá ocenění, která česká a československá známková tvorba získala. Jak se dozvídáme od pana ředitele, dělo se tak a děje plným právem, protože patříme ke známkové elitě a jsme třeba jediní v Evropě, kteří k výrobě vybraných známek používáme pětibarevný ocelotisk z plochých desek. Dokonce i některé zahraniční poštovní správy si u nás nechávají vyrábět své nejlepší emise. Své místo na začátku expozice má samozřejmě návrh i raznice první československé emisované známky, již zmíněných Muchových Hradčan. Zajímavostí je, že slavný malíř, ilustrátor a grafik na návrhu pracoval už za Rakouska-Uherska a první skicu si vytvořil na kalendář.

 

Rozvoj přišel po druhé světové válce

Z období první republiky mě osobně uchvátil nerealizovaný návrh Josefa Čapka pro emisi Československo dětem z roku 1936. Nejen pro mě, ale pro mnoho dalších návštěvníků nebude bez zajímavosti zhlédnout protektorátní známky, které se snažily vyhnout se politickým tématům a dávaly prostor především důležitým československým stavbám.

Obrovský rozvoj známkové tvorby u nás nastal jak po kvantitativní, tak i obsahové stránce po druhé světové válce, a především po komunistickém puči 1948, kdy si odpovědné osoby uvědomily jejich obrovský politicko-propagační dosah. Proto vycházely a dodnes vycházejí známky ke všem možným výročím a kampaním a ty významné nebo jinak zajímavé najdeme v prvním patře. Výstavu zakončuje v jednom ze salonků známka vytvořená přímo pro letošní jubileum založení Poštovního muzea a kromě jednotlivých poboček (mimo Prahy ještě ve Vyšším Brodě) a nejvýznamnějších ředitelů instituce ukazuje i ikonické sbírkové předměty muzea.

 

Autorka: Jitka Neureuterová, Foto: Miroslav Martinovský a archiv Poštovního muzea

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test