český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Smysluplné odříkání

Začal půst, doba přípravy na velikonoční svátky, kdy si tradičně křesťané něco odříkají a odpírají, aby se duchovně připravili na slavení největšího svátku církevního roku. V aktuálním čísle se o křesťanské praxi postu, historii a současnosti dočteme více, ale i si můžeme položit otázku: Má odříkání nějaký smysl i mimo duchovní rámec křesťanské praxe?

Když sleduji, jak se ze všech koutů valí reklama, která se snaží přesvědčit, že se musíme doslova ukonzumovat k smrti, přijde mi až otravná. Proč jsem neustále přesvědčován, že pokud si nekoupím to, či ono, je můj život neúplný?

Vedle toho naopak můžeme často v novinách číst, kolik potravin se zbytečně vyhodí, jak naše společnost plýtvá vodou, energií a mnoha dalšími věcmi. Spotřebovávat víc, než potřebuji nebo dokonce víc, než si mohu dovolit, to je jeden z velkých „hříchů“ dneška.

Už několikrát jsem ve svém okolí viděl případy, kdy nesoudný konzum dovedl člověka do dluhové pasti. V tomto ohledu může být postní doba časem zamyšlení úplně pro všechny, ať už se připravují na Velikonoce v jejich duchovním smyslu, nebo jim prostě jenom záleží na zdravém a odpovědném životním stylu.

Svatý Ambrož Milánský jednou napsal, že každý opojný nápoj nazýváme „žíznivým“, protože žízeň nehasí, ale jenom vyvolává další. Pojďme letošní postní dobu využít a během ní se zamyslet, kolik z věcí, které si kupujeme, užíváme a konzumujeme slouží k naplnění opravdové potřeby a kolik z nich je jenom pomyslný opojný nápoj, který vede k větší a větší žízni.

Součástí křesťanské praxe postu vždycky bylo, že peníze ušetřené za drahé a nákladné potraviny jsou věnovány na dobročinný účel. To je druhá rovina, která nás může inspirovat – starost o lidi. Zamysleme se, koho ze svých blízkých jsme třeba dlouho nenavštívili nebo nepotěšili, a napravme to.

Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test